Týdenní metareport #20

 

Představení

Cílem tohoto meta reportu je seřadit a porovnat balíky na ladderu podle jejich výkonu, úspěšnosti a popularity. S tím nám pomůže 8 expertů. Tito hráči jsou známí pro své každoměsíční umístění na ladderu, hraní turnajů a tvořením nových balíků nevyjímaje. Aby informace byly co nejpřesnější, každý z expertů má na starost jednoho hrdinu. A kdo tito experti jsou?

Druid expert: Amnesiac

Začínáme nejmladším, Amnesiac má pouhých 14 let a patří mezi nejlépe umisťované Druidy na ladderu. Na NA serveru se mu povedlo dostat až na 1. místo v legendary ranku a často si vyplňuje všech 9 slotů různými variacemi Druidů.

Hunter expert: Impact

Hráč z top 8 na DreamhackBucharestSpringTavernTales. Tento Kanaďan je známý pro své inovativní stavění decků, které často metu úplně ovládnou. Koho lepšího bychom v meta reportu mohli mít než někoho, kdo tu metu utváří?

Mage&Rogue expert: Hyped

Člen týmu Tempo Storm, který až doteď dělal meta reporty sám. Jeden z nejznámějších hráčů Hearthstone a častý turnajový účastník. Nedávno Hyped dominoval ve skupinách Kinguin Pro League a nakonec skončil na 6. místě v playoff.

Paladin expert: Freshca

Další známá tvář pro fanoušky Tempo Storm. Freshca byl jeden z prvních hráčů, kteří pro stejnojmenný web začal psát články. Nejznámější je pro svou sérii Community Workshop. Patří mezi hráče, kteří stále hledají něco nového k experimentování na ladderu.

Priest expert: gcttirth

Jeho možná z turnajů neznáte, ale mezi legendary hráči je hodně známý, právě díky pravidelnému získávání tohoto ranku. Jeden z mála hráčů z Indie, který je nadšený do hraní Priesta a my jsme rádi, že ho můžeme mít v týmu.

Shaman expert: Goobysenchou

Další známá tvář pro návštěvníky webu Tempo Storm. Není žádným překvapením, že Gooby tady bude zastupovat Shamana. Svou nehynoucí lásku k němu dává najevo při každé příležitosti.

Warlock Expert: Tomflr

Handlock a Zoolock jsou dva rozdílné styly hraní a obvykle by to vyžadovalo dva hráče na zhodnocení tohoto hrdiny. Tom častěji hraje Handlocka, ale rozhodně nepatří mezi hráče, co se zaměřují na jeden deck. Tom hrál Zoo i do legendy a každý měsíc se k němu vrací, což z něj dělá perfektního člověka.

Warrior expert: JustSaiyan

JustSaiyan je známý pro své zaměření na control balíky a proto není vhodnější hrdina než Warrior. Častý kvalifikant na nejrůznější turnaje, kde poráží i jedny z nejznámějších hráčů.

Vysvětlení kategorií

1. kategorie - Tady se nachází ty nejlepší decky na ladderu. Jsou kvalitně postavené, případně mají nějaká šílená komba a vzájemnou synergii, aby ovládly současnou metu. Prohra proti takovému balíku na ladderu vám většinou přijde nefér, nebo že je soupeřův deck až moc silný.

2. kategorie - Tady jsou decky dostatečně kompetitivní na to, aby mohly něco vyhrát. Tyto balíky většinou ztrácí v některých základních parametrech, jako je potenciál vrátit se zpět do hry, kterou prohráváte, nebo třeba jen carddraw. Pokud do těchto balíčků zařadíte karty jen kvůli zlepšení match-upu s nějakým balíkem první kategorie, začnete ztrácet proti ostatním z této kategorie a situace většinou nikam nevede. Věta "Mít více času, tak tu legendu udělám." pochází právě od hráčů hrajících tyto decky.

3. kategorie -  Na tyto balíky se na ladderu často zapomíná, nicméně jsou velmi důležité pro udržování rovnováhy v současné metě. Většinou se decky tyto kategorie považují za průměrné, protože mají pár dobrých match-upů, což má samozřejmě na metu na ladderu vliv. Nejsou špatné, ale nejsou nijak zvlášť působivé. Jedním z důvodů může být to, že meta jednoduše nepodporuje jejich silné stránky.

4. kategorie - Skladiště pro všechny decky, na kterých už vůbec nezáleží. Tohle je kategorie pro všechny nekonzistentní a špatné balíky, nebo prostě pro ty, co jsou v důchodu. Chybí jim základní věci, které jsou potřeba pro správně fungující deck. Jednoduše řečeno tyto balíky na ladderu neuvidíme, protože nejsou schopné konkurovat jiným. Ať jen nekritizujeme, balíčky z této kategorie jsou funkční, a jejich výsledky mohou být ty nejsilnější a nejdivočejší, které kdy uvidíte. Některé se mohou dostat i do legendy, ale na těch nejvyšších příčkách je rozhodně nečekejte. S každým takovým balíkem musíte mít nahráno nespočetné množství her, kvůli správnému pochopení všech karet a jejich funkčnosti. Největší výhodou těchto balíků je překvapení, které vám může přinést rychlé výhry!

Shrnutí balíků na ladderu do kategorií

1. kategorie - Grim Patron Warrior, Hybrid Hunter, OilRogue, Handlock, Zoolock

2. kategorie - Fast Druid, Malylock, Tempo Mage, DragonWarrior, ControlWarrior, Face Hunter, Mech Shaman, Ramp Druid, Freeze Mage, Midrange Hunter

3. kategorie - Trap Hunter, Mech Mage, Midrange Paladin, LightbombPriest, GrinderMage, ShadowMadnessPriest, ControlPriest

4. kategorie - Dragon Paladin, MidrangeShaman, Demonlock, Emperor Valen Priest, CycleRogue, BloodlustShaman

Rozbor mety

Od minulého týdne se toho moc nezměnilo, ale s dnešním koncem sezóny není překvapením, že určité balíky ovládly metu. Je skoro šílené, kam až se Grim Patron Warrior dostal během minulého měsíce.  Od svého vzniku jako "zábavný BlackrockMountaineperiment" až po jeden z nejhranějších a nejúspěšnějších decků na ladder. Tento díl je Grim Patron Warrior na prvním místě z jasných důvodů: většinu match-upů vyhrává a zůstává velice populárním.  Hybrid Hunter také pokračuje ve své krasojízdě, ProtoHype dokázal tuto variantu Huntera ještě více vylepšit, a tak se stále řadí do první kategorie, konkrétněji na druhé místo hned za Grimm Patrony.

Pak tady máme dva decky, které zaznamenaly největší postup: Malylock a Tempo Mage (AggroWaker). Malylock je v čele 2. kategorie. Nejdříve jsme jeho úspěch přikládali faktoru překvapení, ale ukázalo se, že to tak úplně není pravda. Tempo Mage je teď díky pár úpravám více konzistentní a proto se v našem žebříčku posunul. Je relativně jednoduchý na hraní a proti ostatním deckům na ladderu má slušnou úspěšnost.

Nejlepším způsobem, jak counterovat Grim Patron Warriora a Huntery, jsou AoEspelly, Oozy a healy (nečekaně!). Spousta těchto úprav přeměnili aggresivní a Mid-Range balíčky na téměř kontrolní. Zatímco tyto úpravy pomáhají proti agresivním deckům jako Zoo, Face Hunter a Tempo Mage, tak na druhou stranu však jen prohlubují neschopnost čelit Patron Warriorům. Grim Patron je přesně ten element, o kterého se celé meta točí. Je těžké ho porazit i s upraveným balíčkem, což neskutečně ovlivňuje celou metu a znamená to, že Grim Patron Warrior bude nejsilnějším deckem do té doby, než se objeví nějaký skutečný counter.

Tento týden se také navrátily některé staré známé decky jako Echo Mage a Trap Hunter, které se hrály až do ranku 1 v legendě. Nesmíme zapomenout na Face Warriora, který ještě není v seznamu, pravděpodobně jej přidáme příští týden.

Tabulka match-upů

Níže se můžete podívat na tabulku se všemi match-upy. Čísla v tabulce ukazují počet výher z 10 her(5 výher znamená, že match-up je vyrovnaný). Může se to však měnit podle vašich verzí balíků. Odstíny barev znamenají sílu daného match-upu. Tmavší je spíše jednostranné, světlejší je neutrální.

 

Podrobný přehled decků z 1. kategorie

 

Týdenní meta report #20

Balík

Vysvětlení

Techy

Poznámky

První kategorie

1. Grim Patron Warrior

Change: 0 

Deck List

Combo deck, který využívá Grim Patrony a aktivátor (1 dmg) k vyčištění soupeřova boardu a zaplnění toho vašeho. Tento balík využívá silnou mechaniku prolizu, kterou potřebujete k získání všech kousků tohoto comba. Proti aggru jedno velké Grim Patron kolo většinou znamená výhru. Proti controlu vám pomůže pošetřit si WarsongCommandera, nějaký ten Whirlwind a hlavně FrothingBerseker. S tím pak není problém stáhnout vašeho soupeře i z 20 a více životů. Nejtěžší match-up je Handlock, a to hlavně kvůli svým AoEspellům.

vs. Aggro:
-1 LootHoarder/CruelTaskmaster
+ 1 Brawl 
-1 DreadCorsair
+1 Sen'jinShieldmasta

vs. Control: 
+1 Big Game Hunter

Ten nekonečný příval Patronů a obrovský potenciál dělá z Patron Warriora skvělý anti-aggrodeck, ale stejně tak i proti controlu, kde jen stačí pozměnit styl hraní. S metou, která je teď spíše agresivní, zvažte výměnu Big Game Huntera za Brawl a zkuste přidat i UnstableGhoula.  Slam je také jeden z populárních techů, dává vám možnost dalšího prolizu anebo zabití soupeřových minionů. Rozhodně doporučujeme tento balík na poslední den ladderu.

2. Hybrid Hunter

Change: 0 

Decklist

Tato nová varianta Midrange Huntera s prvky Face Huntera dává decku více agresivní začátek. Většina vašich soupeřů po spatření karet jako Wolfridervyháže všechny své removaly aby se dokázali udržet ve hře, což z vašich SavannahHighmane dělá ještě silnější miniony. Tahle verze hraje Freezing Trapu, která je vynikající proti controldeckům a dokáže zrušit combo Grim Patrona.Celkově je tato verze velmi konzistentní a v současnosti nejsilnější možná verze Huntera ve hře a jediný špatný match-up zatím vypadá na klasického Face Huntera.

- 1 Wolfrider
+ 1 UnleashtheHounds #2

Tenhle je deck je optimální tak, jak je postavený a žádné změny nejsou potřebné.

Tohle je pravděpodobně balík, který chcete hrát, pokud jste soutěživí a hrajete Huntera. Jediný důvod, proč hrát jiný list, je ten, že potkáváte spoustu stejných decků a chcete je porážet. Pak tedy přejděte na Face Huntera.

3. OilRogue

Change: 0

Decklist

Získat tempo a neprohrát board. Přesně to je cílem OilRogue a s kartami jako je Backstab, SI-7, Preparation a podobné se jim to daří. Dvě kopie Tinker´sOiludávají možnost vyčistit téměř jakýkoliv board za velmi nízkou cenu ale taky celou hru vyhrát, obzvláště pokud vám přežije nějaký minion. Velmi flexibilní deck, s kterým se dá porazit téměř cokoliv. Další karty jako Edwin a Violet Teacher mohou mít ještě větší hodnotu proti controlmatch-upu a naopak proti aggru jsou to skvělé karty do tempa.

Earthen Ring #2
Sap #2
EmperorThaurissan
Dr. Boom
Violet Teacher(s)

OilRoguezůstává v první kategorii navzdory malému výskytu na ladderu, obzvláště s rostoucí oblibou Handlocka, který nepatří mezi dobré match-upy. Kvůli tomu se začal hrát i Big Game Hunter, což samozřejmě můžete vidět u přiloženého decklistu. Také tam můžete najít kartu SouthseaDeckhand, která se přestala hrát, ale nyní se vznikem Hybrid Huntera se znovu těší pozornosti, neboť zrovna proti němu je skvělá. Nepředpokládáme však, že se OilRogue v první kategorii udrží.

4. HandLock

Change: 0 

Deck List

S Grim Patron Warriorem na prvním místě se znovu začal hrát Handlock jako zatím jeho nejlepší counterdeck. Dohromady s dobrými match-upy proti ostatním deckům z něj dělá skvělou volbu na ladder.

vs. Aggro: 
+ Earthern Ring Farseer
+ Deathlord
+ DefenderofArgus #2

vs. Control: 
- 1 Hellfire
+ Shadowflame #2
+ Syvlanas
+ Alextrasza
+ Lord Jarraxus
+ Siphon Soul

Grim Patron na prvním místě byl jasnou výzvou pro Handlocka a právě díky tomuto dobrému match-upu se umístil v našem žebříčku dokonce i nad Zoolockem. I když Zoolock má ve výsledku vyšší winrate, množství Patronů na ladderu  tento aspekt přebíjí.

5. ZooLock

Change: +1 

Deck List

Od vydání Imp Gang Bosse se agresivní  Warlockdeck známý jako „Zoo“dočkal comebacku. Tento deck se hraje snad na každém ranku a to s vysokou úspěšností, nehledě na to, že hráči jako RDU a BloodyFace  s ním udělali legendu. KonkrétnějiBloodyFacerovnou i rank 1 na NA serveru.

vs. Aggro:
+ IronbeakOwl
+ MortalCoil
+ HauntedCreeper
+ SeaGiant

vs. Control:
+ Loatheb
+ BaneofDoom
+ IronbeakOwl
+ SylvanasWindrunner
 

V legendary ranku se „Zoo“hraje o něco méně s nárůstem špatných match-upů jako: Hunter, Grim Patron, Ramp Druid a OilRogue. Nicméně i ti se dají porazit a spolu s ostatními match-upy si Zoo drží kladné winratio. Deck samotný se však změnil na více boardcontrol zaměřený s potenciálem jít do late game (pokud je to nutné) s Mal´Ganisem nebo Dr. Boomem

zdroj: https://tempostorm.com/articles/meta-snapshot-16-the-fairy-tale-continues-grim-patron-reigns-supreme



Naposledy upravil/a Alandus 01.06.2015 v 14:25:00.

Chcete si povídat o Hearthstone? Připojte se na náš Discord. Rádi vás uvidíme.

Diskuze

Žádné komentáře
Pro napsání komentáře musíte být přihlášený.
Přihlásit se
nebo
Zaregistrovat nový účet